Me veprat e Samiut mburret historia turke por mburremi edhe ne

Nga RedaksiaI 13.01.2018 10:34

Ideologu i çështjes kombëtare Sami Frashëri kulturës shqiptare një pjesë të madhe të dijes së tij ia fali çështjes së madhe kombëtare duke shkruar në gjuhën shqipe. Atdhetari, ideologu, poeti, nacionalisti Sami FrashërI bëri përpjekje titanike gjatë jetës së tij u morrë me kulturën e popullit tonë. Ai nuk arriti ta thotë ate çka ja donte shpirti e zemra., sepse shkollimi dhe tradita e tij familjare kaluan nepër faqet më të ndritshme të kohës. Në anën tjetër Vëllai i tij Abdyli , punoi në Janinë për të mbajtur familjen dhe për ti shkolluar vëllezërit në Gjimnazin e Janinës, Naimin dhe Samiun. Janina ishte vendi më i mirë ku këta dy të rinj, të dashurohen në Letërsinë dhe kulturën atike greke, romake, e sidomos me letërsinë evropiane nga e cila do të fitojnë shumë dije dhe njohuri të mëdha shkencore. Ata u vendosën në stamboll pa dëshirën e tyre . Por këto dy koka të afta në Stambolli atyre u mundësoi që ata të fitojn dije dhe i krijuan vetit mundësi sa më të mëdha për zhvillimin e mendimit intelektual e kombëtar. Në Stamboll Samiu nuk mundi të frymonte i lirë ai shkroi më shumë se sa në vendlindjen e tij. Stambolli për; Konstadin Kristoerillin, Pashko Vasën, Jani Vreton, dhe disa rilindës tjerë, ishte një qerdhe e ng rgrohtë ku këtafilluan të shpalosin die dhe koncepte të qarta kombëtare për arsimin shqip. Këta organizuan jetën kulturore dhe formuan i Shoqëria e Stambollit me 1879, dhe nxjerrja e Alfabetares se tyre i dhanë sinjalet e para për dituri dhe arsimim kombëtar. Këta ideolog me idet e tyre e frymëzuan popullin jo me fjalë e dhunë por me vepra konkrete, se si duhet të ndërtohet e ardhmja e kombit e atdheut tonë .

 

 

Në ballë të kësaj plejade pa dyshim se qëndron edhe emri i mendimtarit, kolosit gjeniut të letrave turke ( Shemsedin Sami ) Sami Frashëri, i cili për shkaqe të njohura historike dhe shkencore nuk arriti që ta harxhojë dijen e tij në gjuhën shqipe. Samiu kurrë nuk u ndal ai shkruante edhe në gjuhën turke duke i dhuruar kulturës turke vepra me vlerë kapitale. historia turke mburret.., por mburremi edhe ne , me trashëgiminë letrare e shkencore edhe në gjuhën shqipe.

Nga RedaksiaI 13.01.2018 10:34
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.