Qyteti i Zvicrës kërkon banorë të rinj, problemi është se i nevojiten kryesisht punëtorë specialistë (Video)

Nga Redaksia 11.01.2018 19:22

Qyteti i Biel në kantonin e Bernës ka një reputacion të keq – aq të keq sa që kufizon ardhjen e banorëve potencialë të rinj.

Tani qyteti është përgjigjur. Në një fushatë simpatike, banorët e Bielit hapin krahët e tyre për të gjithë.

Qyteti i Bielit ka një strukturë unike të popullsisë në Zvicër: është krejtësisht dygjuhësor. Tjetra, ka më shumë përfitues të mirëqenies sociale se kudo tjetër në Zvicër dhe çdo i treti banor është i huaj. Në të njëjtën kohë, Biel është shtëpi për një industri shumë të specializuar, shkruan albinfo.ch.

Problemi është se një qyteti industrial i nevojiten kryesisht punëtorë specialistë. Puna manuale është e automatizuar, inxhinierë, programues, teknologë informacioni janë shumë të kërkuar. Për disa vjet, industria në Biel, sipas kryetarit Erich Fehr, ka vështirësi në plotësimin e këtyre pozitave.

Përveç kësaj, qyteti ka probleme në rritje me strukturën e saj të popullsisë. Shkalla e ndihmës sociale po rritet vazhdimisht, aktualisht është 12 për qind. Kjo shkakton shpenzimet e larta për qytetin.

Bieli ka nisur një fushatë si udhëzues për banorët e mundshëm të rinj. “Një paragjykim nuk mund të ndryshohet”, thotë Gabriel Peisker, i cili ka zhvilluar fushatën. “Reklama normale shpesh dëshiron të shkëlqejë dhe të flasë bukur, ne shkuam ndryshe këtu”.

Qëllimi i fushatës është autenticiteti, qyteti duhet të tregojë fytyrën e tij të vërtetë.

Peisker numëron një formulë të thjeshtë: kushdo që e njeh këtë qytet, e do atë. “Ne e dinim se njerëzit që jetojnë ose janë tërhequr këtu janë absolutisht të ngazëllyer dhe dëshirojnë të flasin për këtë”, thotë ai.

Qyteti i Bielit ka paraqitur në një video fushatë “Bieler Bieler”, të cilët janë të gatshëm për t’ua treguar banorëve të rinj.

 

 

Nga Redaksia 11.01.2018 19:22
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Regjistrohu

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *
Pseudonimi publikohet së bashku me komentin e postuar.

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.