Shqiptarët mbesin më proevropianët, serbët më euroskeptikët

Nga Redaksia 11.01.2018 19:14

Shqiptarët janë populli më proevropian në Ballkanin Perëndimor, ndërsa serbët më euroskeptikët.

Ky është rezultati që ka nxjerrë projekti “INFORM”, i cili merret me hulumtime për politikë, ekonomi dhe sfera të tjera në shoqëritë e Ballkanit.

Në një hulumtim të fundit, “INFORM” ka treguar se në mesin e gjashtë shteteve të Ballkanit Perëndimor, shqiptarët janë populli që beson më së paku se integrimi në BE “do të sillte benefite vetëm për të pasurit dhe të fuqishmit, se integrimi në BE është kërcënim për identitetin kulturor dhe se është kërcënim për ekonominë”.

Teksa rreth 60 për qind e serbëve besojnë se integrimi në BE ndihmon vetëm të pasurit dhe të fuqishmit, kërcënon identitetin kulturor dhe ekonominë, në Kosovë kjo përqindje sillet prej 30 në 40. Në Shqipëri përqindja sillet prej 20 deri në 30, transmeton Koha.net.

Sa i përket mendimit se integrimi në BE ndikon pozitivisht në shoqëri, shqiptarët patën nivelin më të lartë të besimit.

Sipas sondazhit të “INFORM”, shumica e pjesëmarrësve në gjashtë shtetet e Bllkanit Perëndimor, përpos Shqipërisë akoma nuk i ndjejnë efektet pozitive të rregullave të Bashkimit Evropian. Shumica e tyre përkrahin ligjet e BE-së, edhe pse serbët, malazezët dhe maqedonasit thonë se rregullat e BE-së janë të dëmshme për traditat lokale.

Nga Redaksia 11.01.2018 19:14
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.