Për një gjumë të qetë, qetësimin e nervave dhe shëndet të mire pini këtë shurup

Nga Redaksia 11.01.2018 13:20

Nenexhiku ka përfitime të shumta shëndetësore për trupin, dhe ja se si ju mund ta bëni një shurup të tillë në shtëpi.

Përbërësit:

200 g gjethe të freskëta nenexhik
2 l ujë
2 limona
2 kg sheqer

Përgatitja dhe përdorimi:

Nenexhiku dhe limoni duhet larë mirë në ujë, kështu që në dy litra ujë shtojme limonët (pa lëvore të prerë në disa pjesë) dhe nenexhikun.
Le të valojë.
Lëngu pasi te ftohet, shtoni sheqerin dhe valojë përsëri derisa ajo trashët si shurup.
Shurupi duhet të ruhet në shishe qelqi.

Përndryshe, është e dobishme për imunitetin, për të parandaluar zhvillimin e viruseve dhe për të relaksuar nervat. Ndihmon në problemet e stomakut, për lëng të mirë dhe të qetë, dhe parandalimin e djersitjes. Ajo përshpejton metabolizmin, kështu që ndihmon në humbjen e peshës, dhe gjithashtu punon kundër ftohjes dhe alergjive. Eliminon frymën e keqe dhe ndihmon qarkullim më të mirë.

 

Nga Redaksia 11.01.2018 13:20
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.