Presheva dhe Bujanoci me natalitet më pozitiv në gjithë Serbinë

Nga Redaksia 11.01.2018 09:55

Gjatë vitit të kaluar kanë vdekur 40 mijë veta më shumë se sa kanë lindur gjatë në vitin 2017 dhe kjo shënon rënie të natalitetit në territorin e Serbisë.

Sipas të dhënave nga Instituti Republikan për Statistika gjatë 9 muajve të parë të vitit 2017 kanë lindur 47.007 fëmijë ndërsa kanë vdekur 77.723 persona që tregon se numri I banorëve për atë periudhë është zvogëluar për 30.716, shkruan Titulli.com.

Këto të dhëna tregojnë se nataliteti pozitiv është shënuar në një komunë boshnjake në rrethin e Rashkës dhe komunat Preshevë dhe Bujanoc të populluara me shqiptarë ndërsa të pjesët tjera të Serbisë udhëheq një murtajë e bardhë,

Ministrja pa portofol e ngarkuar për politikat e popullsisë në qeverinë e Serbisë, Slavica Djukiç Dejanoviq është shprehur se Serbia me dekada humbë çdo vit nga 35 mijë banorë dhe se ai numër rritet vazhdimisht./Titulli.com

Nga Redaksia 11.01.2018 09:55
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Regjistrohu

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *
Pseudonimi publikohet së bashku me komentin e postuar.

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.