Shkalla e papunësisë gjatë vitit 2017, 3.2%

Nga Redaksia 09.01.2018 18:47

Në fund të dhjetorit të vitit 2017 në Zvicër kanë qenë 146.654 persona të regjistruar si të papunë në entet rajonale të ndërmjetësimit të punës. Kjo shifër është për 12.718 ose për 8 për qind më e ulët se në dhjetorin e vitit 2016, shkruan srf.ch.

Aktualisht, sipas Sekretariatit Shtetëror për Ekonomi (Seco) shkalla e papunësisë në Zvicër është 3.3%.

Shkalla e papunësisë së të rinjve ka shënuar nje rritje të vogël prej 110 personash ose 0.7% gjatë dhjetorit, duke e ngritur në 16.680 numrin e të papunë të kësaj kategorie, transmeton albinfo.ch. Në krahasim me muajin paraprak i bie që ka pasur një rënie prej minus 13.% ose 2.536 veta.

Në tetor të vitit që iku janë regjistruar 2.474 veta që kanë dalë nga programi i ndërmjetësimit të punës. Fjala është për ata persona të cilët e kanë shfrytëzuar gjithë afatin që e mundëson ligji dhe gjatë kësaj kohe nuk kanë arritur të gjejnë punë.

Marrë në përgjithësi, gjatë vitit të kaluar në Zvicër ka pasur më pak njerëz të papunë se një vit më parë, transmeton albinfo.ch. Kështu, shkalla e papunësisë mesatare gjatë gjithë vitit 2017 ka qenë 3.2% që është për 0.1% më e ulët se në vitin 2016.

 

Nga Redaksia 09.01.2018 18:47
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.