Këto janë 5 ushqimet që ju shkaktojnë akne dhe puçrra. Nëse keni këto probleme, duhet ta shmangni ngrënien e tyre

Nga Redaksia 08.01.2018 10:02

Ajo që hamë dhe pijmë reflektohet drejtpërdrejt në trupin dhe shëndetin tonë.

Ka disa ushqime që janë të mira për shëndetin, që rekomandohen edhe nga dietologët. Ka të tjera që janë shumë të rrezikshme. Mund t’ju ndodhë shpesh të keni probleme me aknet dhe puçrrat në fytyrë. Mendimi i parë që ju vjen në mendje janë produktet kozmetike me kimikate. Por, duhet të shkoni më tej, sepse kjo mund të jetë edhe si pasojë e zakoneve tuaja të të ngrënit.

 

Ushqimet që ju shkaktojnë akne dhe puçrra:

Alkooli

Megjithëse kjo tingëllon e çuditshme, alkooli shkakton puçrra dhe akne. Birra, vera dhe kokteilet dehidratojnë lëkurën dhe shkakojnë shqetësime të tilla, përfshirë dhe rrudhat.

Kripa

Konsumimi i tepruar i kripës çon në dehidratim të thellë të lëkurës. Kështu, lëkura nuk ka forcën e nevojshme për të luftuar dehidratimin, duke çuar kështu në shfaqjen e puçrrave dhe akneve.

Buka

Buka rrit insulinën dhe shkakton shumë probleme shëndetësore, duke përfshirë shfaqjen e akneve. Prandaj, dermatologët sugjerojnë shpesh që ta shmangni atë.

Qumështi dhe produktet e qumështit

Produktet e qumështit janë të pasura me hormone. Dhe mosbalancimi i akneve është pikërisht shkaku i akneve. Duhet ta shmangni përdorimin e tij në një masë të madhe./Shije.al

 

Nga Redaksia 08.01.2018 10:02
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.