Çmimet e shtëpive në Zvicër do të bien në vitin 2018

Nga Redaksia 08.01.2018 09:47

Një apartament në Zvicër kushton 6,900 franga për metër katror në dhjetor, nga 7,350 franga në korrik

Çmimet e shtëpive dhe apartamenteve në Zvicër vazhdojnë të bien. Gjatë vitit të kaluar, kostoja e apartamenteve rezidenciale ra me 4 për qind, sipas indeksit të ofertave për pasuri të patundshme zvicerane, përcjell albinfo.ch.

Kostoja e shtëpive për familje gjithashtu ka rënë, por me 0.8 përqind, shkruan “The Local”.

Çmimet e pronës arritën nivelin më të ulët në dhjetor, tregon indeksi.

Një apartament në Zvicër kushton 6,900 franga për metër katror në dhjetor, nga 7,350 franga në korrik.

Sipas Martin Waeber, drejtor i kompanisë “ImmoScout24” të pasurive të paluajtshme që përpilon indeksin, çmimet në rënie shpjegohen pjesërisht nga normat e ulëta të interesit dhe një nivel të lartë të pronave të lira.

Waeber tha se këta faktorë do të vazhdojnë të luajnë një rol të rëndësishëm edhe në muajt e parë të vitit 2018, transmeton albinfo.ch.

Çmimet e pronës me qira gjithashtu ranë në vitin 2017, sipas indeksit.

Por, zhvillimet e çmimeve në tregun e qirasë, ndryshuan shumë në varësi të rajonit, tregon indeksi.

Në rajonin e Liqenit të Gjenevës çmimet u rritën me 1 për qind dhe në Cyrih ato u rritën me 0.4 për qind gjatë vitit.

Në Zvicrën Qendrore çmimet e qirasë ranë me një mesatare mbi 1.6 për qind, dhe në Ticino ka pasur rënie prej 2.8 për qind.

 

Nga Redaksia 08.01.2018 09:47
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.