Media serbe: Egjipti tërheq njohjen për Kosovën?

Nga Redaksia 08.01.2018 09:39

Lufta diplomatike e Serbisë për të ndaluar njohje të reja të Kosovës dhe për të pakësuar numrin e vendeve që i kanë qëndruar në krah Prishtinës, së shpejti mund të rezultojë me një fitore të madhe - që Egjipti të tërheqë vendimin për përkrahjen që i ka dhënë pavarësisë së Kosovës, shkruan sot gazeta e Beogardit “veçernje novosti” online.

Sipas kësaj gazete, transmeton Koha.net, në Egjipt po forcohet rryma me qëndrimin se ka ardhur koha që të shqyrtohet vendimi për njohjen e pavarësisë së “krahinës jugore serbe”, ndaj të cilës “që në fillim ka pasur dyshime në qarqet politike dhe në opinion”.

Gjithnjë sipas këtij portali të Beogradit, njohja e pavarësisë së Kosovës nga Kajroja u bë më 26 qershor, vetëm disa ditë pasi që me puç ushtarak nga pushteti u rrëzua kryetari i atëhershëm i vendit Mohamed Morsi. Vendimin për njohje e lexoi zëdhënësi i atëhershëm i MPJ të Egjiptit Badr Abdel Atti, i cili kishte thënë se “Egjipti dëshiron të ketë marrëdhënie të mira me Serbinë”.

Ky portal vazhdon të shkruajë se “qorrsokaku që u krijua me njohjen e pavarësisë së Kosovës nga Vëllazëria Myslimane, në një mënyrë e përmirësoi garnitura aktuale, sepse, siç konstaton “novosti”, edhe pesë vjet pas njohjes, nuk janë zhvilluar as marrëdhënie ekonomike e as diplomatike të Kajros me Prishtinën e as nuk janë hapur ambasadat, përcjell Koha.net

Se këto marrëdhënie kanë mbetur në nivel shumë të ultë, ia ka konfirmuar kryetarit të Serbisë Aleksandar Vuçiq kryetari aktual i Egjiptit Abdel Fattah el Sisi, me të cilin ishte takuar në New York gjatë shtatorit të vitit të shkuar.

Para disa ditësh, Abdel Latif el Menawy, të cilin “novosti” e prezanton si njërin nga gazetarët më të çmuar në Egjipt, në gazetën “Al-Masry Al-Youm”, kishte shkruar artikullin me titullin”A është koha të shqyrtohet vendimi i Vëllazërisë”? Ai në shkrim ka thënë se Egjipti do të duhej ta përmirësonte dëmin dhe ta shqyrtojë vendimin që e ka marrë “Vëllazëria Myslimane” duke u përpjekur që me atë vendim të kënaqte SHBA-në.

“Në vitin 2017 ka filluar tërheqja e njohjeve të Kosovës dhe këtu nuk do të ketë fund. Vazhdojmë aksionin intensiv diplomatik që numri i vendeve që e ka njohur Kosovën të bjerë nën 100”, ka thënë Daçiq.

 

Nga Redaksia 08.01.2018 09:39
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.