Shumica e zviceranëve janë kundër burkas dhe pro zyrtarizimit të besimit islam!

Nga Redaksia 07.01.2018 17:35

77 për qind të të anketuarve janë dakord me iniciativën për ndalimin e burkas, ndërsa 69% do të shkonin madje edhe një hap më larg se ajo që parasheh iniciativa.

Kjo do të thotë se ata do të votonin edhe për ndalimin e shamive myslimane nëpër shkolla

 

Një sondazh reprezentativ që ka bërë gazetat „SonntagsZeitung“ dhe „Le Matine Dimanche“ lidhur me mbulesën e plotë myslimane të njohur si „burka“ dhe mbulesën më „të moderuar“, shaminë, ka nxjerrë rezultate interesante. Plot 77 për qind të të anketuarve janë dakord me iniciativën për ndalimin e burkas, ndërsa 69% do të shkonin madje edhe një hap më larg se ajo që parasheh iniciativa. Kjo do të thotë se ata do të votonin edhe për ndalimin e shamive myslimane nëpër shkolla.

60 për qind kanë thënë se iniciativën do ta „përkrahin me siguri“, 17 për qind, se „më shumë po se jo“ ndërsa vetëm 20% do të ishin kundër kësaj iniciative.

Siç ka shkruar tashmë edhe albinfo.ch, me iniciativën në fjalë kërkohet ndalimi i mbulimit të fytyrës (veshja e burkas) në hapësirat publike. Iniciativa në nivel vendi do të hidhet në votim jo para fillimit të vitit të ardhshëm, ndërsa bartësi i iniciativës, deputeti nacional nga SVP, Walter Obmann tregohet optimist. Duket se rezultati i sondazhit nuk e ka befasuar atë fare. „Përkon me përgjigjen të cilën unë e marr nga populli“, thotë ai për gazetën.

Duket paradoksale por kur është fjala për njohjen zyrtare të islamit si religjion, zviceranët kanë një mendim pozitiv. Shumica e zviceranëve te anketuar thonë se janë në favor të njohjes nga shteti të bashkësive islame të moderuara.

 

Nga Redaksia 07.01.2018 17:35
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.