Kur Zvicra ashpërson kriteret për pasaportën, një kanton i zbut ato!

Nga Redaksia 07.01.2018 17:34

Kantoni St. Gallen, duke qenë njëri ndër kantonet që kanë pasur ligjin më të ashpër për natyralizimin, nuk do të ashpërsojë por do të zbusë, fjala vjen, afatet që kanë vlejtur deri tash

Ligji mbi të drejtat civile, i cili në nivel nacional ka hyrë në fuqi nga 1 janari 2018, në Kantonin e St. Gallenit tashmë ka qenë duke vepruar. Duke qenë se dihej fakti se nga janari 2018 do të vlenin kritere të ashpërsuara për natyralizimin e të huajve, gjatë dy viteve të kaluara ka pasur një interesim të shtuar për të fituar pasaportën zvicerane, shkruan tagblatt.ch.

Me ligjin e ri në nivel vendi nevojiten 10 vjet qëndrimi në Zvicër si kusht për të kërkuar pasaportën krahas pasjes së lejes së qëndrimit të përhershëm në Zvicër, (Vizës C), transmeton albinfo.ch.

Por, viza C si kusht për pasaportën zvicerane ka qenë në fuqi në tri kantone të Zvicrës edhe para se të hynte në fuqi ligji federal në fjalë. Kantoni St. Gallen, i njohur si njëri ndër kantonet me praktikën më të ashpër të natyralizimit, ka qenë në mesin e këtyre tre kantoneve.

Mirëpo ligji i ri, i ashpërsuar prodhon efekte tjera në kriteret që kanë kantonet sa i përket natyralizimit, transmeton albinfo.ch. Në këtë kuptim, Kantoni St. Gallen, duke qenë njëri ndër kantonet që kanë pasur ligjin më të ashpër për natyralizimin, nuk do të ashpërsojë por do të zbusë, fjala vjen, afatet që kanë vlejtur deri tash.

Kështu, ata të huaj që në këtë kanton deri tash kanë dashur të marrin pasaportën zvicerane, duhej të kishin Vizën C dhe së paku 8 vjet qëndrim në të njëjtin kanton si dhe katër vite në komunën e njëjtë.

Me ligjin e ri, në nivel federal këto afate janë shkurtuar në më së paku 2 e më së shumti 5 vjet, përcjell albinfo.ch. Kantoni i St.Gallenit me këtë rast ka shfrytëzuar hapësirën e lejuar të veprimit dhe ka zgjedhur afatin më të gjatë të mundshëm, pra 5 vjet qëndrimi ose banimi, si në komunë ashtu dhe në kanton.

 

Nga Redaksia 07.01.2018 17:34
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.