Barca thyen rekordin botëror të shpenzimeve brenda një sezoni, lë pas Realin

Nga Redaksia 07.01.2018 09:41

Nënshkrimi i Coutinhos, i cili është vlerësuar rreth 120 milionë euro plus 40 të tjera varësisht performancës, Barcelona arrin shifrën prej 312.5 milionë eurove të shpenzimeve për sezonin 2017-18.

Në këtë formë katalunasit janë bërë skuadra me më së shumti shpenzime në botë gjatë një sezoni futbollistik.

Gjiganti spanjoll në këtë formë ka lënë pas Real Madridin, e cila mbante rekordin me 257.4 milionë euro në sezonin 2009/10, kohën kur u transferua Cristiano Ronaldo, Leite Kaka dhe disa futbollistë të tjerë.

 

Renditja e klubeve me shpenzimet më të mëdha ndër vite

PSG do të ishin shpenzuesit e padiskutueshëm në këtë klasifikim nëse shuma e blerjes së Kylian Mbappes do të ishte llogaritur në këtë sezon.

Por, shkaku i rregullës së FIFA-s për “Fair Play Finance”, klubi parisien dhe Monako ranë dakord verën e kaluar që të huazohet dhe në fund të sezonit me blerje të detyrueshme prej 150 milionë eurosh, të cilat do të regjistrohen në periudhën e ardhshme verore. Kështu, PSG i bie të ketë shpenzuar 238 milionë në këtë sezon.

Deri në operacionin e Coutinhos, pozitën e dytë e zotëronte Manchester City i Pep Guardiolas, i cili shpenzoi 249.3 milionë euro këtë verë për të dominuar në Ligën Premier.

Theksojmë se shifrat e katalunasve mund të rriten në ditët e ardhshme nëse konfirmohet ardhja e kolumbianit, Yerry Minas. /Telegrafi/

 
 

Renditja e klubeve me shpenzimet më të mëdha gjatë sezonës 2017/18

 

 

Nga Redaksia 07.01.2018 09:41
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.