Vuçiq zbulon detaje të takimeve me Thaçin

Nga Redaksia 06.01.2018 18:45

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq i ka cilësuar si “shumë të vështira” momente kur takohet me presidentin e Kosovës, Hashim Thaçin.

Vuçiq ka deklaruar se edhe Thaçi është normale që lufton për të mirën e popullit të tij.

Sipas presidentit serb, nëse arrihet një marrëveshje e paqes ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, do të ishte një e arritur e madhe, transmeton lajmi.net

“Nuk jam takuar me Haradinaj asnjëherë. Kam takuar Thaçin me qindra herë, dhe bisedat tona nuk janë kurrë të lehta. Gjithkush lufton për interesat e popullit të tij, dhe diskutimet janë tmerrësisht të vëshitra. As ata nuk gëzohen kur më shohin. Detyra jonë është që të përpiqemi të përfundojmë një marrëveshje, ta zgjidhim konfliktin historik në mënyrë paqësore, kjo do të ishte arritja më e madhe”, ka thënë presidenti esrb.

Por Vuçiq është shprehur në dilema sa i përket mënyrës se si do ta pranonin një marrëveshje të tillë qytetarët nga të dyja shtetet.

“Nuk jam i sigurt se si do ta pranojë opinioni shqiptar, as nuk jam i sigurt se si do ta pranojnë serbët. Unë e di se çfarë mendojnë njerëzit nga të dyja anët. Ne do të përpiqemi të ndryshojmë në vitin 2018. Nëse arrihet një marrëeshje kjo do të ishte trashëgimia më e madhe politike për mua, dhe do të isha shumë krenar”, deklaroi Vuçiq.

“Është e rëndësishme që ne të përpiqemi të arrijmë marrëveshje. Serbët dhe shqiptarët janë dy popujt më të populluara në Ballkanin Perëndimor”, përfundon presidenti i Serbisë.

Ndryshe, tash e disa kohë në Serbi ka nisur një dialog i brendshëm për Kosovën.

Viti 2018 është cilësuar si faza e përmbylljes së dialogut, për çka në Kosovë është kërkuar disa herë unitet politik. 

 

 

Nga Redaksia 06.01.2018 18:45
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.