Objektivi i Zuckerberg për 2018-ën, rregullimi i Facebook

Nga Redaksia 06.01.2018 09:56

Madje, ish drejtues të kompanisë kanë vënë në pikëpyetje impaktin e rrjetit social në shëndetin mendor dhe social të njerëzve.

Shefi ekzekutiv i Facebook Mark Zuckerberg tha ditën e Enjte se objektivi i tij për 2018-ën ishte të “rregullonte” rrjetin social.

“Bota ndihet në ankth dhe Facebook ka shumë punë për të bërë,” tha ekzekutivi 33 vjeçar i rrjetit social më të madh në botë.

Ai citoi përhapjen e gjuhës së urrejtjes, përdorimin e Facebook nga Rusia për të propaganduar dhe shpërdorimin e kohës në rrjetin social.

Një ligj i ri në Gjermani u kërkon rrjeteve sociale si Facebook dhe Twitter të adresojnë gjuhën e urrejtjes ose të përballen me gjoba të rënda.

Në SHBA Facebook është kritikuar për përhapjen e propagandës Ruse dhe ndërhyrjen e saj në zgjedhjet presidenciale duke përdorur rrjetin social.

Madje, ish drejtues të kompanisë kanë vënë në pikëpyetje impaktin e rrjetit social në shëndetin mendor dhe social të njerëzve.

Zuckerberg tha se sfida e tij për 2018-ën ishin pikërisht këto. Ai tha se për të kjo është një sfidë personale.

“Ne skemi për të parandaluar të gjitha llojet e abuzimeve e as nuk kemi për tu shpërtuar gabimeve,” tha ai, “por ne aktualisht jemi duke bërë shumë gabime.”

Rrjeti social raportoi 16 miliard dollar fitim në 2017-ën. /PCWorld Albanian

 

 

Nga Redaksia 06.01.2018 09:56
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.