Ivanoviq: “Koalicioni i luftës” nuk i ka votat për shfuqizimin e Speciales

Nga Redaksia 05.01.2018 11:13

Parlamenti i Kosovës është në pushim përgjatë këtij muaji, por mundësia e thirrjes së një seance të jashtëzakonshme për shfuqizimin e Speciales mund të thirret pas 15 janarit.

Por, zhvillimet në këtë temë po i komentojnë edhe përfaqësuesit politikë të serbëve në Kosovës.

Oliver Ivanoviq, kryetar i Iniciativës qytetare të Serbisë për demokraci dhe drejtësi, ka thënë se koalicioni qeverisës nuk i ka votat e mjaftueshme për ta shfuqizuar këtë ligj, transmeton lajmi.net

“Veç votave në parlament, koalicioni i luftës nuk ka as mbështetje publike për shfuqizimin e ligjit. Në fakt ata kaluan në një histori ku udhëheqësit e UÇK-së janë të tronditur. Në të njejtën kohë, shqiptarët e Kosovës nuk janë të gatshëm të heqin dorë nga mbështetja e Amerikës. Dihet se ambasadori i SHBA-së në Prishtinë ka thënë disa herë se kjo do të ishte thikë pas shpine për ta”, ka deklaruar Oliver Ivanoviq.

Ky i fundit i ka komentuar edhe zhvillimet në Lëvizjen Vetëvendosje pas dorëheqjeve të shumta.

Ai ka thënë se gjithçka lidhet me postin e të parit të VV-së, çka ka qenë edhe arsyeja për përçarjen në këtë parti.

“Vetëvendosja ka hyrë në një vorbull të brendshëm, sepse Albin Kurti që gëzon popullaritet të madh në mesin e përkrahësve, dëshiron të kthehet në pozitën e të parit, çka e ka befasuar Visar Ymerin dhe bashkëpunëtorët e tij”, thotë Ivanoviq.

Ndryshe Oliver Ivanoviq në zgjedhjet lokale kishte garuar për të parin e Mitrovicës Veriore, por që nuk kishte arritur të dalë fitues. /Lajmi.net/

Nga Redaksia 05.01.2018 11:13
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.