Pini ujë me limon në vend të ilaçeve nëse keni një nga këto probleme!

Nga Redaksia 04.01.2018 11:15

Një ujë të ngrohtë me limon është një nga ritualet më të shëndetshme në mëngjes. Lëngu i limonit është një antioksidant i fuqishëm. Ajo është e mbushur me vitamina B dhe C, kalium, karbohidrate dhe komponentë të tjerë të shëndetshëm.

Konsumimi rregullisht i lëngut të limonit siguron rritjen e imunitetit, rrit tretjen, stimulon humbjen e peshës dhe lejon një balancë të pH në trup.

Përdorni lëng limoni për të lehtësuar këto sëmundje:

Trajtimi i akneve

Butësisht lani fytyrën me një limon të shtrydhur. Kjo është një teknikë e mirë pastrimi.

Gurët e veshkave

Kaliumi rrit nivelet e citatit në urinë, gjë që pengon formimin e oksalateve.

Rrit imunitetin

Uji me limon rrit funksionin limfatik, i cili ndihmon sistemin imunitar për të zbuluar dhe eliminuar patogjenët.

Stimulon humbjen në peshë

Vitaminat në limon rregullojnë sheqerin në gjak. Lëngu i limonit gjithashtu stimulon tretjen.

Nëse ju ka zënë gripi

Vitamina C në limon vepron si një antioksidant natyral. Ajo ofron veti të forta antibakteriale, prandaj duhet të përdoret në trajtimin e gripit dhe ftohjeve.

Për thonjë të fortë

Lëngu i limonit forcon thonjtë dhe eliminon spotet e bardha. 

Helmime që vijnë nga ushqimi

Pini ujë me limon kur udhëtoni. Kjo do t'ju mbajë të sigurt nga helmimi prej ushqimit.

 Inflamacion

Falë vetive anti-inflamatore, limonët neutralizojnë aciditetin. Duhet të dini se iflamacionet kanë më shumë gjasa të ndodhin në trupat acid.

Muskujt e lënduar pas stërvitjes

Pini ujë limoni pas stërvitjes së rëndë për të lehtësuar dhimbjen.

 

Nga Redaksia 04.01.2018 11:15
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.