Dy koncepte për dy kryeqytetet evropiane të kulturës më 2018

Nga Redaksia 04.01.2018 10:53

Në Leeuwarden, kryeqytetin e rajonit të Frisias në pjesën veriore të Holandës, projekti i quajtur “European Cultural Capital” është shndërruar në eksperiment social.

Objektivi është që të transformohet qyteti në komunitetin më mendjehapur të mundshëm në aspekt të artit dhe të kulturës. Tema si qëndrueshmëria, diversiteti dhe drejtësia sociale do të trajtohen në ekspozita të shumta, punëtori e performanca, shkruan sot Koha Ditore.

“Ne do të guxojmë të bëjmë diçka që nuk kemi bërë asnjëherë më parë në një fushë dhe nivel të krahasueshëm”, thuhet në uebfaqen shtetërore “Leeuwarden-Fryslân 2018”. Këto përpjekje të mëdha po vendosen në praktikë në mënyrë pragmatike. Organizatorët e projekteve po fokusohen në trashëgiminë rurale të Frisias me një numër të programeve që sillen rreth agrikulturës, e cila ende është një prej ekonomive më të rëndësishme në rajon.

Projekti “Farm of the World” parasheh që pjesëmarrësit të përdorin një fermë të braktisur për të rritur perime organike duke prodhuar vepra të qëndrueshme arti. Këto tema të qëndrueshmërisë dhe të integrimit po ashtu janë adresuar në “Lost in the Greenhouse”, një vepër muzikore teatrale që flet për miqësinë midis fermerëve vendorë dhe emigrantëve polakë të cilët punojnë së bashku në ara, shkruan sot ndër të tjera Koha Ditore.

 

Nga Redaksia 04.01.2018 10:53
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.