Viti i udhëkryqit në Luginën e Preshevës

Nga Redaksia 02.01.2018 13:58

Në sytë e qytetarit profan viti 2017 në Luginën e Preshevës ishte vit i zakonshëm. Vit i vazhdimit të jashtëzakonshmërisë. Viti ku pushtetari shtypës i stabilitetit në Beograd stabilizoi shtypjen e pushtetit ndaj të drejtave të shqiptarëve. Jetuam normalisht në jonormalitet.

Të shtypur pa e përjetuar dhunën e dukshme të aparatit shtetëror. Nuk organizuam protesta popullore. Nuk pamë përplasje deklarative midis qeveritarëve në Beograd dhe të zgjedhurve tanë. Gjendja po normalizohet në dukje. Shtypja po normalizohet në mendje. Problemet e njëjta. Shpresat e reja. Zgjidhjet askund. 

Në njërën anë; nënpërfaqësimi institucional i shqiptarëve, militarizimi i zonës, mosnjohja e diplomave të Kosovës, moszgjidhja e teksteve dhe e planprogrameve në shkolla, moszgjidhja e përdorimit të simboleve kombëtare shqiptare, diskriminimi në shpërndarjen e investimeve kapitale, mungesa e ndryshimeve ligjore, që përkojnë me të drejtat e pakicave kombëtare, etj. E mbi të gjitha dialogu për jetësimin e tri marrëveshjeve qeveritare për Luginën e Preshevës me ndërmjetësim ndërkombëtar. Pothuajse të pastruara tashmë nga tavolina. Nuk u jetësuan nga Beogradi dhe i shërbyen pothuajse vetëm grupeve të caktuara njerëzish të veshur me pushtet dhe nga pushteti.

Në anën tjetër; një politikë shqiptare lokale që po ridefinohet. Mungesa e rezultateve të partive tradicionale lokale shqiptare dhe pasiviteti i Tiranës e Prishtinës zyrtare për çështjen e Luginës së Preshevës po nxit çdo ditë e më shumë mosbesimin e një pjese të shqiptarëve të Luginës së Preshevës për tërë procesin e deritanishëm politik dhe për  protagonistët e tij.

Të ndihmuara nga diskreditimi i partive tradicionale lokale shqiptare të zhytura në klientalizëm dhe në korrupsion për vite me radhë nën petkun e diskursit patriotik, Lugina e Preshevës është sot para udhëkryqit midis braktisjes së procesit të deritanishëm politik, që ishte produkt i pasluftës në Luginën e Preshevës dhe zhytjes në një proces të ri politik me shumë të panjohura, përkufizimin e të cilit ka të ngjarë që do ta ridefinojnë më vonë kryeqendrat rajonale, mbase edhe ato ndërkombëtare.

A i ka ardhur fundi procesit të integrimit të shqiptarëve të Luginës së Preshevës nga poshtë-lart sipas përkufizimit të marrëveshjeve ende në fuqi ? Nëse po, cila është alternativa? Do ta mësojmë ndoshta në vitin që po hyjmë.

Ajo që shihet është se politikat (neo) liberale të Vuçiqit popullist “proevropian”, të kombinuara me presionet e heshtura të aparatit represiv shtetëror, po gllabërojnë çdo ditë e më tepër hapësirat politike të minoriteteve në tërë Serbinë, duke përfshirë edhe Luginën e Preshevës. Narracioni për ta braktisur politikën në këmbim të zhvillimit ekonomik po fiton natyrshëm çdo ditë e më tepër terren në zonat e pazhvilluara rurale, siç është edhe Lugina e Preshevës.

Në këtë paqe si mungesë lufte ku nuk njihet e nesërmja, dihet së paku e sotmja. Varfëri, papunësi dhe migrim për shumicën qytetare; pasurim dhe korrupsion për pakicat pushtetare. Ky është së paku dimensioni i vetëm ku është realizuar vullneti shqiptar për bashkimin e Luginës së Preshevës me Kosovën.

 

Shkruar nga: Belgzim Kamberi-Preshevë

Nga Redaksia 02.01.2018 13:58
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.