Dhjetë krahasimet që tregojnë se Valverde është nivel tjetër nga Enrique (Foto)

Nga Redaksia 29.12.2017 18:52

Ernesto Valverde ka gëzuar një fillim të shkëlqyer në jetën e tij në Camp Nou, dhe tashmë ai është duke fituar poenë në disa aspekte në të cilat ai ka shkëlqyer më shumë se paraardhësi i tij, Luis Enrique.

Ish-trajneri i Athletic Bilabos e ka kthyer gjigantin katalunas në një arrë të fortë për çdo skuadër, teksa mediat evropiane po thurin elozhe për të. 

Gazeta e njohur spanjolle Marca ka bërë disa krahasime mes trajnerit aktual të Barçës dhe paraardhësit së tij, Enrique, duke treguar se Valverde është nivel tjetër për dallim nga ai.

1.Menaxhimi i Andres Iniestas

 

 

 
Andres Iniesta (Getty Images)

Nën drejtimin e Valverdes, Iniesta ka bërë 13 ndeshje si titullar në La Liga, ndërsa nën drejtimin e Enriques kishte 13 ndeshje në të gjitha garat deri më tani këtë sezon.

2.Jordi Alba

 
Jordi Alba (Getty Images)

Enrique e linte shpesh në bankë, ndërsa Valverde nuk e ndërron asnjëherë në krahun e majtë të mbrojtjes.

3.Marrëdhëniet me mediat

 
Luis Enrique (Getty Images)

Enrique tregohej i ashpër me mediat, ndërsa Valverde përgjigjet në të gjitha pyetjet.

4.Marrëdhëniet me klubin

 
Ernesto Valverde (Getty Images)

Valverde pajtohet me të gjitha vendimet e klubit. Enrique refuzoi shitjen e Arda Turanit në Kinë vitin e kaluar.

5.Roli i Paco Alcacerit

 
Paco Alcacer (Getty Images)

Valverde luan shpesh me Alcacerin në krah të Luis Suarezit dhe ka shënuar shumë gola. Enrique gjithmonë e shihte si zëvendësues të uruguaianit.

6.Zëvendësimet

Valverde ka bërë shpeshherë zëvendësime taktike që kanë qenë vendimtare duke ndryshuar fatin e jetës. Enrique ndonjëherë ka përfunduar ndeshjen pa bërë asnjë zëvendësim.

7.Rotacioni

 
Rotacioni i Valverdes është shumë inteligjent. Në anën tjetër, Enrique me rotacionin e tij krijonte konfuzion në skuadër.

8.Qendërmbrojtësit

 
Thomas Vermalen (Getty Images)

Valverde po beson në Thomas Vermaelenin dhe belgu po ia shpaguan besimin. Enrique besonte te Jeremy Mathieu dhe ky ia shpaguante me gabime.

9.Gabimet e gjyqtarëve

Valverde mbron gjyqtarët edhe pas gabimeve të bëra, si pro dhe kundër skuadrës së tij. Enrique gjithmonë ishte i ashpër pas gabimeve të tyre duke eskaluar ndonjëherë me protesta.

10.Të pamposhtur

 
Barcelona e pamposhtur (Getty Images)

Valverde shkon në pushim dimëror pa asnjë humbje, si skuadër e pamposhtur. Enrique fitoi dy tituj të Ligës me Barçën, por gjithmonë mposhtej para Krishtlindjeve.

/Telegrafi/

 

 

Nga Redaksia 29.12.2017 18:52
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.