Fërkojeni shpinën me përzierjen me spec djegës. Do të na jeni mirënjohës!

Nga Redaksia 29.12.2017 09:06

Dhimbja e muskujve, shpinës apo problemet me reumatizmën janë shumë shqetësuese dhe ndonjëherë bëhen të padurueshme. Medikamentet shpesh mund të mos japin efektin për të cilin përdoren. Por, trajtimet natyrale, që për fat të mirë mund t’i përgatisni edhe vetë në shtëpi, janë shumë efektive dhe nuk kanë efekte anësore.

Vaji i ullirit i kombinuar me specin djegës është një zgjidhje fantastike që ndihmon në zgjerimin e kapilarëve, rritjen e qarkullimit të gjakut, si dhe  rregullon metabolizmin e trupit.


Përbërësit:

10 speca të tharë djegës
2 gota vaj ulliri

Përgatitja:

Pastrojini specat, prejuni pjesën e kërcellit dhe shtojini në një shishe qelqi, ku keni hedhur më parë vajin e ullirit. Lëreni shishen në një vend të errët për rreth 1 javë. Pas kësaj kullojeni përzierjen me anë të një kullese të imët dhe transferojeni në një enë të pastër. Vendoseni në frigorifer për ta përdorur për çdo rast që ju nevojitet. Në rastet kur keni dhimbje shpine apo në pjesë të tjera të trupit, masazhojeni me pak nga vaji i ullirit me spec djegës.

Nëse e aplikoni në këmbë, vishni më pas çorapet, ose nëse e përdorni për dhimbje shpine, vishni bluzën. Do të ndjeni një djegie në lëkurë, por do të jetë e durueshme dhe asgjë për t’u shqetësuar. Me kalimin e kohës, pas një ose dy muajsh, reduktojeni përdorimin saj në 1 herë në javë, në rastet kur keni ndonjë dhimbje për shkak të motit. 

 

Nga Redaksia 29.12.2017 09:06
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.