Shenjat që tregojnë se keni mungesë të hekurit në trup

Nga Redaksia 28.12.2017 10:14

Organizata Botërore e Shëndetësisë paralajmëron se 80% e popullsisë së botës vuan nga mungesa e hekurit.

Nëse jeni pjesë e 20% të mbetur – vazhdoni kështu. Por nëse jeni pjesë e shumicës – ky artikull është për ju.

1. Nëse jeni vazhdimisht i lodhur dhe nuk keni energji – nëse lodhja zgjat më shumë se zakonisht, është koha për të hetuar nëse shkaku është mungesa e hekurit;

2. Çehra e verdhë, e zbehtë – hemoglobina e gjakut jep një ngjyrë të kuqe, për të cilën lëkura juaj merr një ngjyrë rozë. Çdo rënie e hemoglobinës shkakton lëkurë të zbehtë;

3. Dhimbje koke dhe marramendje – arteriet e trurit shpesh dalin në mungesë të hekurit, gjë që shkakton dhimbje koke të rënda dhe migrainë;

4. Rrahja jo normale të zemrës – për shkak të rrahjeve të përshpejtuara të zemrës, probleme të shumta kardiake janë të mundshme, kështu që kur kemi rrahje jo normale të zemrës, konsumoni ushqime të pasura me hekur;

5. Gjuha merr një ngjyrë të çuditshme – edhe pse gjuha e humb ngjyrën e saj të vjetër, niveli i ulët i hekurit zvogëlon sasinë e qelizave të gjakut që mbajnë muskujt e shëndetshëm të gjuhës;

6. Ankthi dhe stresi – hekuri mund të çojë në ankth. Për shkak të mungesës së hekurit, zemra rreh shpejt, kështu që ndiheni të tensionuar edhe kur nuk ka arsye për të;

7. Dhimbje menstruale e fortë – sasia e humbur e gjakut nuk do të rimëkëmbet plotësisht në qoftë se ju keni një mungesë hekuri, kështu që dhimbjet menstruale të pasuara nga lodhja kanë origjinën nga mungesa e hekurit në trup.

Nëse vuani nga një ose më shumë nga këto simptoma, mos i injoroni ato.

 

Nga Redaksia 28.12.2017 10:14
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.