Zvicër: Shkalla e papunësisë gjatë nëntorit ngjitet në 3.1%

Nga Redaksia 07.12.2017 19:12

Por në nëntor të vitit 2016 shkalla e papunësisë në Zvicër ka qenë 3.3 për qind ose për 0.2% më e lartë se tash, një vit më vonë

Gjatë nëntorit, shkalla e papunësisë në Zvicër ka shënuar një rritje të vogël. Kështu, ajo, nga 3 për qind sa ka qenë në tetor, ëdhtë ngjitur në vlerën 3.1% në fund të nëntorit, njofton SECO (Sekretariati Shtetëror për Ekonomi).

Gjithsej në qendrat regjionale për ndërmjetësim të punës knë qenë të regjistruar 137.300 veta si të papunë. Por po u krahasuan shifrat me atë të nëntorit të një viti më parë, del se në këtë nëntor në Zvicër më shumë njerëz kanë pasur një vend pune. Me fjalë tjera, në nëntor të vitit 2016 shkalla e papunësisë në Zvicër ka qenë 3.3 për qind ose për 0.2% më e lartë se tash, një vit më vonë.

Nga të gjitha kategoritë, në mes të dy nëntorëve rënie është regjistruar në numrin e të papunëve të mosës së re.

 

Nga Redaksia 07.12.2017 19:12
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.