Phillips propozon angazhimin direkt të amerikanëve në dialogun Kosovë – Serbi

Nga Redaksia 07.12.2017 08:06

Profesori nga Universiteti Columbia në New York, David Phillips, në një debat në Parlamentin Evropian për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, të organizuar nga deputetja Sana Gomes, ka kërkuar fuqizim të pranisë ndërkombëtare në këtë dialog, shkruan sot Koha Ditore.

Ai ka shprehur mendimin se duhet ndryshim i formës në bisedime dhe përfshirje më e fuqishme amerikane në të.

Phillips ka propozuar një lloj “grupi të kontaktit”, por vetëm të shteteve që kanë interes pozitiv në këtë çështje, e jo të vendeve si Rusia, e cila vetëm ka interes ta shfrytëzojë për nevoja të veta dhe të pengojë Kosovën.

Sipas idesë së tij, edhe Washingtoni do të duhej të kishte një të dërguar të posaçëm për këtë dialog, ndërsa përfaqësuesja e lartë e BE-së për politikë të Jashtme dhe Siguri Frederika Mogherini do ta luajë vetëm rolin e kryesueses në një dialog të tillë, në të cilin në tryezë do të ishin edhe amerikanët... (Gjerësisht lexoni sot në Koha Ditore)

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

 

Nga Redaksia 07.12.2017 08:06
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.