Gjermanët shqetësohen më së shumti nga refugjatët

Nga Redaksia 06.12.2017 10:14

Në krye të listës së shqetësimeve të politikës së jashtme ishin refugjatët, ku 26 përqind e të anketuarve ishin të shqetësuar për aftësinë e Gjermanisë për të përballuar hyrjet e azilkërkuesve

Gjermanët e shohin presidentin e SHBA-së, Donald Trump, si një sfidë të madhe për politikën e jashtme gjermane sesa liderët autoritarë në Korenë e Veriut, Rusinë apo Turqinë, sipas një studimi nga Fondacioni Koerber, shkruan ‘Reuters’.

Në krye të listës së shqetësimeve të politikës së jashtme ishin refugjatët, ku 26 përqind e të anketuarve ishin të shqetësuar për aftësinë e Gjermanisë për të përballuar hyrjet e azilkërkuesve, përcjell albinfo.ch.

Marrëdhëniet me Trump dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikën renditen e dyta, me 19 për qind, duke i përshkruar ato si një sfidë të madhe, e ndjekur nga Turqia me 17 për qind, Koreja e Veriut me 10 për qind dhe Rusia me 8 për qind.

Që kur Trump ka ardhur në Shtëpinë e Bardhë, marrëdhëniet me Gjermaninë nuk kanë qenë shumë të mira, derisa kjo e kishte shtyrë kancelarin gjermane, Angela Merkel, të thoshte më parë këtë vit se Berlini mund të mos jetë në gjendje të mbështetet në Shtetet e Bashkuara në të ardhmen. Ajo gjithashtu i kërkoi Evropës që të merrte fatin e vet në duart e veta.

Në sondazhin e 1,005 gjermanëve të moshës së votimit, të kryera në tetor, 56 për qind e gjermanëve e përshkruan marrëdhëniet me Shtetet e Bashkuara si të këqija ose shumë të këqija.

 

Nga Redaksia 06.12.2017 10:14
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.