Aplikacioni i ri i Google ju ndihmon të kurseni pakon e internetit

Nga Redaksia 06.12.2017 10:10

Në një postim në blog, Google tha se kishte testuar në muajt e fundit aplikacionin në Filipine dhe përdoruesit kishin arritur të kursenin deri në 30% të pakos së internetit.

Google prezantoi ditën e sotme një aplikacion të ri me të cilin mund të mësoni, kontrolloni dhe kurseni pakon e internetit mobil.

Datally gjurmon në kohë reale konsumin e të dhënave dhe ofron rekomandime të personalizuara për kursimin e tyre shoqëruar me njoftime sa herë që gjendeni pranë një pike aksesi Wi-Fi.

Në një postim në blog, Google tha se kishte testuar në muajt e fundit aplikacionin në Filipine dhe përdoruesit kishin arritur të kursenin deri në 30% të pakos së internetit.

Përdoruesit mund të analizojnë konsumin mbi baza ditore, javore dhe mujore. Kur aktivizoni “Data Saver” aplikacioni menjëherë bllokon konsumin e të dhënave në sfond si dhe gjurmon në kohë reale konsumin e secilit prej aplikacioneve.

Me një të shtypur butoni mund të bllokoni menjëherë çdo konsum të dhënash nga aplikacionet.

Datally vjen si pjesë e nismës së “Next Billion Uers” të Google, një iniciativë e fokusuar në krijimin e produkteve për vendet me akses të kufizuar në internet. Aplikacioni është i disponueshëm globalisht. /PCWorld Albanian

Shkarkoni Google Datally

 

 

Nga Redaksia 06.12.2017 10:10
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.