Supa që funksionon 100% si ilaç për gripin!

Nga Redaksia 06.12.2017 09:54

Me ndryshimin e temperaturës dhe ajrin e ftohtë që është më i favorshëm për përhapjen e mikrobeve, shumë prej nesh tashmë ndihen të lodhur. Në vend të vuajtjeve gjatë ditës, provoni të përgatisni këtë recetë supe e cila mund të rrisë sistemin tuaj imunitar dhe të lehtësojë simptomat e gripit.

Përbërësit bazë janë hudhra dhe xhenxhefili 

Hudhra mund:

Të rregullojë presionin e lartë të gjakut

Lufton alergjitë 

Rregullon nivelet e sheqerit në gjak

Zvogëlon  inflamacionin

Parandalon shtimin e peshës

Trajton dhimbjen e fytit etj. 

Hudhra është një burim jetik i vitaminave dhe lëndëve ushqyese që mund të luftojnë simptomat e të ftohtit dhe gripit.

Përfitimet shëndetësore të xhenxhefilit 

Xhenxhefili ka qenë përdorur për shekuj për të kuruar ftohjet, ethet, problemet e tretjes dhe kushtet e tjera. Ai është gjithashtu një anti-inflamator i fuqishëm dhe efektiv. Shumë studime kanë vërtetuar se xhenxhefili ka veti antioksiduese, antimikrobike dhe antifungale, të cilat ndihmojnë ndaj ftohjes dhe gripit. 

Përbërësit:

4 qepë të prera hollë

50 gram xhenxhefil i grirë imët

2 thelpi hudhra

7 gota lëng pule 

pak piper të kuq dhe kripë

Metoda:

Vendosni qepën, hudhrat dhe xhenxhefilin në një tenxhere të madhe dhe i lini në një nxehtësi të ulët për 2 minuta. Trazojini vazhdimisht. Më pas shtoni lëngun e pulës, piperin dhe kripën. I lini të ziejnë përreth 20-30 minuta. 

E lini të ftohet disa minuta para se ta shërbeni dhe në fund shijojeni! 

 

Nga Redaksia 06.12.2017 09:54
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.