Sot 220 vjetori i lindjes së autorit të abetares së parë shqipe, Naum Bredhi Veqilharxhi

Nga Redaksia 06.12.2017 09:47

Sot është 220 vjetori i lindjes së autorit të abetareve të para shqipe me 33 germa Naum Bredhi Veqilharxhi, shkruan KultPlus.

Veqilharxhi një iluminist dhe ideolog i Rilindjes Kombëtare Shqiptare lindi më 6 dhjetor të vitit 1797, ndërkaq tash në vitin 2017-të është jubileu i 220 vjetorit të lindjes së tij.

Naum Bredhi Veqilharxhi, ishte autor i abetareve të para të shqipes me 33 germa të botuara në vitet 1844 dhe 1845. Ai ishte ndër personalitetet më për rëndësishme të Rilindjes Kombëtare, të shkollës shqipe dhe zgjimit kombëtar shqiptar./ KultPlus.com 

Nga Redaksia 06.12.2017 09:47
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.