Pilotët gjermanë refuzojnë të kryejnë deportime të refugjatëve

Nga Redaksia 06.12.2017 09:45

Pjesë më e madhe e fluturimeve të anuluara, rreth 140, ishin nga aeroporti i Frankfurtit

Shumë pilotë në Gjermani refuzojnë të marrin pjesë në deportime, kanë njoftuar mediat gjermane.

Qeveria gjermane ka bërë të ditur se këtë vit janë anuluar 222 fluturime të planifikuara, për shkak se pilotët nuk donin të merrnin pjesë në kthimin e refugjatëve në Afganistan, një vend i cilësuar me origjinë të sigurt, derisa në të vërtetë përballet me dhunë, shkruan “Deutche Welle”.

Rreth 85 prej refuzimeve janar-shtator 2017 erdhën nga linja kryesore e Gjermanisë Lufthansa dhe dega e saj Eurowings, përcjell albinfo.ch.

Pjesë më e madhe e fluturimeve të anuluara, rreth 140, ishin nga aeroporti i Frankfurtit.

Zëdhënësi i Lufthansa, Michael Lamberty, ka thënë se vendimin e merr piloti, dhe ai vendos nëse do të pilotojë apo jo. Nëse ai është i shqetësuar për sigurinë, atëherë ka drejt të refuzojë.

Me gjithë rritjen e deportimeve, Gjermania mbetet destinacioni kryesor për refugjatët dhe emigrantët në Bashkimin Evropian, aq shumë saqë në vitin 2017, Gjermania kishte më shumë kërkesa për azil sesa të gjitha 27 shtetet e tjera të BE-së së bashku.

Vetëm në gjashtë muaj e parë të këtij viti janë pranuar 388,201 kërkesa për azil.

 

Nga Redaksia 06.12.2017 09:45
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.