Kjo kompani italiane kërkon punëtorë, rroga 1600 euro

Nga Redaksia 06.12.2017 09:43

Pavarësisht se shumica e vendeve evropiane ankohen për shkak të papunësisë, një kompani në shtetit italian duket se po përballet me të kundërtën e kësaj.

Ndërmarrja publike ka njoftuar prej kohësh se kërkon 70 punonjësit, për pozicionet si inxhinierë mekanikë projektues, punëtorë për punë 3 mekanike në zdrukthtari, në kontrollin e cilësisë së produktit etj. Por “Antonio Carraro”, një kompani e specializuar për ndërtimin e traktorëve për bujqësi në zonën e Padovas, po bën 6 muaj që nuk arrin të plotësojë vendet vakante.

“La Repubblica” raporton se kompania në fjalë është një nga tre kompanitë më të mëdha të Venetos me pagat mesatare më të lartë. Në njoftimin e saj, Liliana Carraro, përgjegjëse e marrëdhënieve me jashtë, shprehet se: Minimumi i rrogës qëofrojmë është 1590 euro.

Kemi bërë investime teknologjike të nivelit të lartë që kanë kushtuar 10 milionë euro. Po ndjekim një model fabrike digjitale ku gjithçka është e lidhur dhe nuk nevojiten më punëtorë për zinxhirin e montimit sikurse ka qenë dikur por nevojiten punonjës që janë në gjendje të përdorin dhe të manaxhojnë këtë proces.

Tekniku nuk ka nevojë më të bëjë pis duart sepse nuk është në shërbim të makinerisë por është makineria në shërbim të tij” Ata shpjegojnë se arsyeja mos aplikimit për punë në këtë kompani, është se të rinjtë italianë kanë një ide të gabuar se çfarë do të thotë të punosh në një kompani metal mekanike.

Nga Redaksia 06.12.2017 09:43
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.