Diplomatët në BE pohojnë se Washingtoni ka qenë forcë kryesore mbrapa dialogut Kosovë-Serbi

Nga Redaksia 06.12.2017 09:28

Në kohën kur paralajmërohen hapa vendimtarë në normalizimin e raporteve të Kosovës dhe Serbisë, për çka është e interesuar jashtëzakonisht shumë edhe përfaqësuesja e lartë e BE-së Federika Mogherini, dalin edhe ide të tjera për këtë dialog dhe vazhdimin e tij, shkruan sot Koha Ditore.

Mogherini dëshiron që ky normalizim të formalizohet përmes marrëveshjes obliguese ligjore para fundit të mandatit të saj.

Tashmë është e qartë se BE-ja dhe Serbia dëshirojnë që niveli i dialogut të ngrihet në atë të presidentëve, se një gjë të tillë e do edhe presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi. Por ende as për këtë gjë nuk ka ndonjë vendim formal, sepse për dallim nga lidershipi i pakontestuar i Aleksandar Vuçiqit si president i Serbisë, në rastin e Kosovës është vështirë të vlerësohet se cila është fuqia politike e presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi. Presidenti i Kosovës konsiderohet në Bruksel si lider i cili është konstruktiv në takime në kuadër të dialogut, por nuk është dëshmuar të jetë efikas në përmbushjen e obligimeve, që në emër të Kosovës i ka marrë në dialog.

 

Nga Redaksia 06.12.2017 09:28
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.