Ndihma amerikane i siguron Preshevës furnizim afatgjatë me ujë

Nga Redaksia 05.12.2017 21:19

Përfaqësues nga Agjencia Amerikane për Zhvillim Ndërkombëtar (USAID), Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim (UNDP), Ambasadori i SHBA-së në Beograd, qeveria e Serbisë dhe pushtetit lokal në mënyrë solemne kanë lëshuar në funksion rezervoarin me kapacitet prej 1000 metra kub ujë dhe rezervoarin e rekonstruar prej 500 metra kub në Preshevë.

“Në Preshevë USAID ka siguruar 200 mijë dollarë ndërsa komuna e Preshevës 160 mijë dollarë në mënyrë që të ndërtohet rezervoari i ri dhe ai ekzistues. Së bashku të dy rezervoaret sigurojnë ujë të pishëm për banorët e kësaj komune si dhe refugjatët që gjenden këtu”, tha mes tjerash ambasadori i SHBA-së në Beograd, Kajl Skat. 

Ndërsa ministri i admnistratës shtetërore dhe vetëqeverisjes lokale të Serbisë, Branko Ruzhiq theksoi se Presheva është përballur me krizën e refugjatëve ndërsa innfrastruktura është amortizuar dhe se është dashur të investohet në zhvillimin lokal. 

“Më vjen mirë që komuna e Preshevës ka zgjedhur problemin e ujit që përballet me vite të tëra dhe në këtë mënyrë u mundësojmë kushte më të mira për zhvillimin ekonomik lokal të komunës së sonë”,u shpreh Shqiprim Arifi, kryetar i organit të përkohshëm të komunës së Preshevës. 

USAID gjithashtu ka ndihmuar komunën e Preshevës  organizatën “Moravica” me 1000 kontejnerë për mbeturina që janë shpërndarë në fshatin Miratoc./Titulli.com/

Nga Redaksia 05.12.2017 21:19
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.