BE e vendos Zvicrën në “Listën gri” për shkak të praktikave të shmangies së tatimeve

Nga Redaksia 05.12.2017 19:26

Zvicra është zotuar para BE-së se do ta shfuqizojë regjimin që mundëson ikjen nga pagesa e taksave. Mirëpo, me hedhjen poshtë me votën e popullit në referendum të reformës së tatimeve (USR III), në fakt kjo gjë nuk ka ndodhur

Ishte spekuluar prej kohësh rreth rrezikut që Zvicra të futet në të ashtuquajturën “Watch-List” (listë e vëzhgimit) të përpiluar nga BE. Dhe kjo tash ka ndodhur.

Ministrat e financave të vendeve të BE-së kanë përpiluar dy lista me vendet “oaza tatimesh”: njëra është listë “e zezë” dhe tjetra “gri”. Sipas infprmacioneve të para, Zvicra ka zënë vend në “listën gri”, shkruan SDA.

Sipas ministrit francez të financave Bruno Le Maire, në “listën e zezë” janë 17 vende. Këto shtete ose regjione, sipas perspektivës së BE-së nuk kanë bërë mjaft “për të luftuar shmangien e tatimeve”, ka thënë Le Marie për mediet, transmeton albinfo.ch. Në këtë listë mendohet të jenë: Koreja Jugore, Tunizia, Panamaja dhe zona e posaçme ekonomike e Kinës, Macau.

Ndërsa shtetet që bëjnë pjesë në “Listën gri”, të njohur në zhargon si “Watch List”, kanë bërë zotime para BE-së për të bërë ndryshime në praktikat e tyre tatimore.

Në këtë kuptim, Zvicra në vitin 2014 është zotuar se do ta shfuqizojë regjimin që mundëson ikjen nga pagesa e taksave, praktikë kjo e kritikuar nga Brukseli, përcjell albinfo.ch Mirëpo, me hedhjen poshtë me votën e popullit në referendum të reformës së tatimeve (USR III), në fakt kjo gjë nuk ka ndodhur.

BE-ja po punon që nga viti 2016 në përpilimin e një “Liste të zezë”, pas bërjes publike të “Panama Papers”, që demaskuan praktikat e përdorura gjerësisht në gjithë botën, të ikjes nga pagesa e tatimeve (evazioni fiskal).

 

Nga Redaksia 05.12.2017 19:26
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.