Facebook prezantoi Messenger Kids për fëmijët nën 13 vjeç

Nga Redaksia 05.12.2017 09:10

Sapo të instalohet aplikacioni mund të kontrollohet nga llogaria e Facebook e një të rrituri i cili duhet të aprovojë njerëzit me të cilët mund të flasë.

Facebook ka krijuar një version të aplikacionit Messenger për fëmijët nga mosha 6 vjeç, një lëvizje shqetësuese sidomos për ata prindër që nuk duan ekspozimin e fëmijëve të tyre në këtë moshë në median sociale.

Me Messenger Kids fëmijët mund të bisedojnë, dërgojnë foto, video dhe mesazhe me tekst të cilat aprovohen nga prindërit e tyre.

Rrjeti social tha se kishte parë një nevojë të shtuar për një aplikacion komunikimi me të cilin fëmijët mund të lidhen me njëri tjetrin dhe njerëzit më të dashur të tyre i cili gjithashtu ka një farë kontrolli prindëror.

Vetëm fëmijët e moshës 13 vjeç e sipër mund të kishin një profil në Facebook ndërsa aplikacioni i ri është thjeshtë një mjet komunikimi dhe jo një Facebook për fëmijët nën këtë moshë.

Sapo të instalohet aplikacioni mund të kontrollohet nga llogaria e Facebook e një të rrituri i cili duhet të aprovojë njerëzit me të cilët mund të flasë.

Facebook tha se kishte nisur testimin e aplikacionit me punonjësit dhe familjet e tyre. Gjithashtu sipas rrjeti social, Facebook ka kreu hulumtime dhe anketa me mijëra prindër për shqetësimet e tyre.

Messenger Kids është i disponueshëm nga dita e sotme në SHBA ndërsa së shpejti ofrohet edhe në Britani.

Përdorimi i uebit nga moshat e reja është kthyer në një shqetësim kohës e fundit pasi u zbulua se pedofilët po përdornin rrjetet sociale për të mashtruar viktimat e tyre. /PCWorld Albanian

 

 

Nga Redaksia 05.12.2017 09:10
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.