Pjata perfekte që duhet të keni në tavolinë për pushime! Lazanja me perime dhe djathë me arra shqeme

Nga Redaksia 05.12.2017 09:08

Receta ideale për këto ditë të ftohta…

Për përgatitjen e djathit me arra shqeme:

1 kupë me arra shqeme

1 lugë me lëng limoni

2 lugë me maja

Kripë deti

Piper

½ ujë i flirtuar

Për shtresën e domateve:

¼ kupë me domate të thara

1 kupë me domate qershi

1 lugë me salcë domateje

1 thelpi hudhër

Kripë dhe piper

Produkte të tjera:

5-6 kunguj të prerë hollë

3 kupa me spinaq

Disa gjethe me borzilok

1 kupë me domate qershi

Mënyra e përgatitjes:

Filloni duke përgatitur djathin me arra shqeme në një blender me shpejtësi të lartë, shtoni të gjithë përbërësit derisa të jetë krijuar një masë kremoze dhe homogjene. Të njejtën gjë bëni dhe me salcën e domates.

Vendoseni temperature e furrës në 180 gradë celcius.

Për të krijuar lazanjën, duhet të filloni duke vendosur një shtresë me kunguj, më pas domatet e prera, vazhdoni me spinaqin dhe në fund me djathin e arrave të shqemës.

Përsëriteni deri sa të gjithë përbërësit t’i keni vendosur në tavën e pjekjes. Dhe në fund përfundojeni duke i hedhur një shtresë të madhe djathi.

Lëreni në furrë për 30-40 minuta ose derisa të shikoni se tava ka marrë një ngjyrë të artë nga sipër dhe kungulli është i butë. Ju bëftë mirë!/Shije.al

 

Nga Redaksia 05.12.2017 09:08
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.