Sa konsumohet alkooli në vendet e BE-së

Nga Redaksia 05.12.2017 08:34

Familjet në Bashkimin Evropian kanë përdorur 1.6% të totalit të shpenzimeve për konsum në pije alkoolike gjatë vitit 2016.

Nëse e zbërthejmë këtë në shifra, atëherë kjo shifër arrin në 130 miliardë dollarë, apo në 0.9% të Produktit të Brendshëm Bruto të BE-së, në mbi 250 euro për banor.

Këtu nuk përfshihen shpenzimet për pije alkoolike në restorante dhe hotele.  Shpenzimet për alkool nga ekonomitë familjare në Evropë janë thuajse të barabarta me shpenzimet për produkte mjekësore dhe kalojnë shpenzimet për mbrojtje sociale apo edukim për vitin 2016, shkruan ‘Scan’, përcjell albinfo.ch.

Në vendet anëtare, shpenzimet më të mëdha në pije alkoolike në raport me totalin janë regjistruar në Estoni, me 5.6%, ndjekur nga Letonia dhe Lituania me 4.8% dhe 4.2% në mënyrë respektive.

Nga ana tjetër, përqindja më e ulët e shpenzimeve konsumatore në alkool është regjistruar në Spanjë, me 0.8%, ndjekur nga Italia dhe Austria, me 0.9% dhe 1.3% të totalit.

 

Nga Redaksia 05.12.2017 08:34
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.