Bujanovac: Legalizacija zgrada i gradjevinske dozvole, nezadovoljavajuće za budžet (video)

Nga Redaksia 05.12.2017 08:16

Opština Bujanovac se nalazi u početnoj fazi legalizacije privatnih objekata, dok je u 2017. godini od ovih prihoda je dobila 3 miliona i 353 hiljada dinara, ali su gradjani vrlo malo zainteresovani da učestvuju u legalizaciju svojih objekata.

Amir Džaferi, Direktor Kancelarije za urbanizam u opštini Bujanovac, rekao da je legalizacija objekata od strane gradjana koji su pokazali malo interesa dobrovoljna.

Prema njegovim rečima, do sada je bilo oko 5.000 zahteva koji se obradjuju dok su 291 slučajeva završeno, a Opština je od legalizacije objekata dobila oko 3.353.000 dinara u 2017. godini.

On je naglasio da će u budućnosti Opština početi slanjem pozivnica za vlasnike objekata koje treba da budu u proces legalizacije i po isteku vremena koje imaju na raspolaganju po Zakonu, od 3 godine, svi koji se ne odazivaju biće kažnjeni za kršenje Zakona o legalizaciji objekta na vreme.

"Gradjani Bujanovca treba da budu svesni o legalizaciji njihovih objekata kako u budućnosti ne bi mali problema sa legalizacijom, da mogu iste da prodaju ili stave pod hipotekom kao I da mogu nadgraditi u svojim objektima", rekao je za Titulli.com, Amir Džaferi.

Prema podacima iz Direkcije za urbanizam u opštinskoj upravi za stambene kuće do 100 kvadratnih metara opštinske administrativne i republičke takse su 5.000 dinara, za objekte od 100-200 kvadratnih metara 15.000 dinara, za 200-300 kvadrata 20.000 dinara dok objekti preko 300 kvadrata plaćaju 50 hiljada dinara.

Prihodi u budžetu Opštine Bujanovac od legalizacije regulisanog zemljišta i gradjevinskih dozvola za 2016. i 2017. godinu bili su oko 25 miliona dinara.

Škurte Dalipi, arhitekta u Direkciji za urbanizam u opštini Bujanovac tokom razgovora za Titulli.com rekla je da sa visokim komercijalno-stambenim izgradnjima se takodje dosta utiče na budžet Opštine Bujanovac.

"Postoje četiri objekta visoko komercijalno-stambeni koje imaju veliki uticaj na opštinski budžet, jer su porezi visoki i za poslednje tri godine iznos poreza od ovih objekata je 17 miliona i 300 hiljada dinara za obaveštavanje i dozvole radova dok za njihovu legalizaciju prihodi u opštinskom budžetu bili su 3 miliona i 500.000 dinara", rekla je Dalipi.

Ona je objasnila da za visoke objekte od 1-500 kvadratnih metara komunalne takse su 250 hiljada dinara, od 500-1000 kvadratnih metara je 500 hiljada dinara od 1000 do 1500 kvadratnih metara je 1.000.000 dinara a za objekte od 1.500 kvadratnih metara i više opštinske takse su 3.000.000 dinara.

Dalipi je rekla da su takse za legalizaciju visokih zgrada ove godine sa najrazmernijim cenama kako bi se što više zainteresovali za legalizaciju njihovih objekata.

Kancelarija za urbanizam ima zaposlene ... dok je za funkcionisanje predvidjeno 14 miliona i 28 hiljada dinara ovogodišnjeg budžeta. /Titulli.com/

Nga Redaksia 05.12.2017 08:16
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.