Shtrenjtohen nga 200 në 600 franga taksat për studentët e huaj

Nga Redaksia 04.12.2017 20:24

Ekzekutivi i Kantonit të Bernës, këtë ngritje të tarifave e arsyeton me faktin se edhe në universitetet tjera, studentët e huaj duhet të paguajnë më tepër se vendorët

Të huajt që duan të studiojnë në Universitetin e Bernës ne të ardhmen duhet të paguajnë 400 franga më shumë se deri tash. Kështu ka vendosur Parlamenti i Kantonit të Bernës, në kuadrin e debatit të madh të pakos së kursimeve, 2018, shkruan Agjencia Zvicerane e Lajmeve SDA.

Deputetët kanë hedhur poshtë me 107 vota kundrejt 27 një mocion të Partisë së Gjelbër që kërkonte të hiqej dorë nga kjo masë, transmeton albinfo.ch. Kështu, nga viti i ardhshëm akademik, studentët jozviceranë, në vend të 200 sa kanë paguar deri tash do të detyrohen të paguajnë nga 600 franga për taksat normale semestrale.

Ekzekutivi i Kantonit të Bernës, këtë ngritje të tarifave e arsyeton me faktin se edhe në universitetet tjera, studentët e huaj duhet të paguajnë më tepër se vendorët. Ndërsa për studentët qe në Universitetin e Bernës vijnë për të studiuar nga kantonet tjera, janë kantonet ato që paguajnë.

 

Nga Redaksia 04.12.2017 20:24
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.