Ambasadori i OSBE-së, Andrea Orizio ndan diploma trajnimi 50 juristëve në Bujanoc (video)

Nga Redaksia 04.12.2017 18:51

Në një atmosferë solemne në shtëpinë e Kulturës në Bujanoc janë ndarë diploma për 50 jurist të cilët përfunduan programin përgatitor për dhënien e provimit të jurisprudencës në Serbi.

Shefi i Misionit të organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim Evropian në Serbi, Andrea Orizio theksoi se ky është bashkëpunimi i parë i këtij lloji me Odën e Avokatëve të Serbisë.

“Në fillim kam qenë optimist në lidhje me këtë program por pastaj me ka habitur fakti i numrit kaq të madh të interesuarve për të qenë pjesë e trajnimit, gjegjësisht 50 avokat të rinj tashmë të certifikuar kanë qenë pjesë e këtij trajnimi”, u shpreh Orizio, shkruan Titulli.com.

Philippe  Guex, ambasador i Zvicrës për Serbi dhe Mal të Zi tha se Zvicra ka financuar mjaft përmes projekteve të ndryshme të Bashkimit Evropian në këtë pjesë, shkruan Titulli.com.

“Është një numër shumë i vogël i juristëve shqiptarë të punësuar nëpër institucionet e drejtësisë andaj po shpresoj shumë që ky program të jetë profitabil për dy arsye,  e para të dalin kuadro profesionistësh dhe e dyta të shtohet numri i të punësuarve në organet e drejtësisë nga nacionaliteti shqiptarë”, deklaroi Guex.

Edhe koordinatori i zyrës së OSBE-së në Bujanoc, Gjakomo Bosisio përshëndeti përfundimin e këtij programi dhe tha se  do të jetë në shërbim të së mirës së përgjithshme në këtë rajon.

Dragoljub Gjorgjeviq, përfaqësues i Odës së Avokatëve të Serbisë vlerësoi përfundimin e këtij programi duke thënë se kjo jep një mesazh të qartë për të mirë.

“Interesi jonë është që drejtësia të ngrihet në një nivel më të lartë kryesisht avokatët. Edukimi i këtyre 50 avokatëve të rinj është një gjë e rëndësishme për të ardhmen”, tha  Gjorgjeviq .

Program i trajnimit për juristët e rinj ka zgjatur 8 javë dhe është mbajtur në Bujanoc gjatë muajit Shtator dhe Tetor në Bujanoc i cili  ndihmon në përgatitjen e provimit të jurisprudencës për atë që do të forcojnë punën në sistemin  e drejtësisë në vend.

Këtë program  e ka organizuar Misioni i OSBE-së në Serbi në bashkëpunim me Odën e  Avokatëve të Serbisë dhe në përkrahje të madhe nga Ambasada e Zvicrës në Beograd./Titulli.com/ 

Nga Redaksia 04.12.2017 18:51
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.