BE me program për mbështetje komunave, Bujanoci prioritet në vitin 2018

Nga Redaksia 04.12.2017 17:07

Ambasadori i Bashkimit Evropian në Serbi, Sem Fabrici gjatë takimit me kryetarin e komunës së Bujanocit, Shaip Kamberi vlerësoi se është i përkushtuar për proceset e ndryshme politik dhe të zhvillimit në të ardhmen.

“Dialogu është i rëndësishëm për të çuar procesin përpara dhe ti inkurajoi që të punohet në këtë aspekt. Kemi diskutuar për të arriturat dhe Bashkimi  Evropian vlerëson se sa shumë e rëndësishme është respektimi i të drejtave dhe integrimit të minoriteteve”, deklaroi Fabrici.

 Sipas tij edhe realizimi i planit shtatë-pikësh është i rëndësishëm për Bashkimin Evropian.

“Ndava me kryetarin bisedat edhe vëmendjen e madhe që Bashkimi Evropian ka për këtë rajon rreth proceseve të ndryshme politike dhe se sa e rëndësishme është zbatimi i shtatë pikëshit dhe vazhdimi i implementimit të tij”, u shpreh mes tjerash Fabrici, shkruan Titulli.com.

Ndërsa kryetari i komunës, Shaip Kamberi tha se me Ambasadorin Fabrici diskutuan për çështjet politike në Luginë të Preshevës dhe për mundësin që Bashkimi Evropian përmes projekteve i jep komunave.

“E rëndësishme është ajo se e ndamë mendimin e njëjtë për implementimin e programit shtatë pikësh në mënyrë që të avancohen të drejtat e shqiptarëve në këtë rajon dhe se delegacioni i Bashkimit Evropian do të jetë i përkushtuar që ta diskutoj këtë çështje në Beograd për të rinisur një dialog me përfaqësues shqiptarë”, theksoi Kamberi.

Kamberi u shpreh se delegacioni i Bashkimit Evropian në vitin 2018 do të filloj me një program të ri të ndihmës me mjete pa kthim komunave.

“Kjo është një mundësi e mirë për komunën tonë duke pasur parasysh suksesin e treguar si komunë për projektet e më hershme do të kemi mundësi për projekte të reja”, deklaroi Kamberi.

Sipas tij është e rëndësishme që Bashkimi Evropian të përkrah të gjitha kërkesat politike të cilat kanë të bëjnë me integrimin e shqiptarëve në institucionet publike shtetërore  me standardet që detyrohet Serbia në rrugën drejt BE-së.

Vizita e Ambasadorit të Bashkimit Evropian në Serbi, Sem Fabrici ishte e para në këtë rajon i cili fillimisht qëndroi në Vrajë pastaj në komunën e Bujanocit./Titulli.com/

Nga Redaksia 04.12.2017 17:07
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.