Ky është djathi më i shëndetshëm në botë për të cilin askush nuk flet

Nga Redaksia 04.12.2017 08:46

Djathi Feta është një nga djathrat më unikë që mund të gjeni. I butë, me një shije të mrekullueshme, pak i kripur dhe mund ta keni në çdo pjatë e sërish nuk do t’ju mërzitej.

Nëse ndonjëherë keni provuar ushqim grek, mesdhetar ose të Lindjes së Mesme, atëherë e dini se sa mund ta ndryshojë pjatën djathi Feta. Por, ajo që ju nuk dini është se ai është cilësuar si djathi më i shëndetshëm në botë.

Nëse ai është bërë nga qumështi i dhenve  ose ai organik ka vlera të pamohueshme uyshqyese. Ai është një burim i madh i
Proteinave
Vitaminës B12
Kalciumit
Fosforit
Përtej përmbajtjes së lartë të vlerave ushqyese, ai ka përfitime të shumta shëndetësore.

1. I përshtatshëm për njerëzit që nuk mund të tresin qumështin e lopës
Falë djathit Feta, nuk keni pse të hiqni dorë prej ngrënies së djathit.  

2. Kombinim i histidinës dhe vitaminës B6 
Histidina është një amino acid thelbësor (sidomos për fëmijët), që do të thotë që trupat tanë nuk e prodhojnë atë dhe ne duhet ta marrim atë përmes dietave tona. Vitamina B6 është thelbësore për konvertimin e ushqimit në energji, metabolizimin e yndyrave dhe proteinave dhe është një lëndë ushqyese kryesore për shëndetin e syve, flokëve, lëkurës dhe mëlçisë. Kur kombinoni histidinën me vitaminën B6, ato krijojnë histaminë, të cilat janë pjesë e reagimit inflamator të qelizave të trupit tuaj si një reagim ndaj plagëve dhe sëmundjeve.

3. Përmbajtja e lartë e proteins
Çdo qelizë në trupin tuaj përmban proteina. Ne kemi nevojë për proteina për të riparuar qelizat dhe për t’i bërë ato të reja dhe për funksionimin e duhur të imunitetit. Ata funksionojnë si enzima, antitrupa, struktura dhe mbështetje. Shkurtimisht, nuk do të ekzistonim pa proteina!

 

Nga Redaksia 04.12.2017 08:46
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.