Akoma besoni se soda është e mirë për dhëmbët tanë? Lexoni këtë!

Nga Redaksia 02.12.2017 19:02

Lexoni më poshtë se cilat janë benefitet e mëdha që kripa e detit dhe soda e bukës sigurojnë për dhëmbët tuaj.

Kripa e detit:

Kalçium, magnez, silicon, fosfor, sodium, nikel, hekur- këto janë disa nga elementët dhe mineralet që gjenden në kripën e detit. Këto material forcojnë mishrat e dhëmbëve, mbrojnë kundër tartarës dhe erës së keqe, dhe mund t’ju zbardhin dhëmbët me kalimin e kohës. Me përqindjen e jodit të lartë, kripa e detit ka veti antibakteriale dhe ndihmon në neutralizimin e acidit në gojë. Kripa ju bën që të prodhoni më shumë pështymë, dhe pështyma juaj formon një lloj barriere që mbron dhëmbët tuaj. Mjafton thjesht të lyeni furçën e dhëmbëve me pak kripë  dhe fërkoini dhëmbët ashtu siç do bënit zakonisht dhe më pas shpaleni me ujë të pastër.

Ndërsa vetitë e sodës së bukës në zbardhimin e dhëmbëve tashmë janë mëse të ditura sepse dhe vetë faqja jonë ka artikuj të tërë për benefitet e saj sin ë zbardhimin e dhëmbëve ashtu edhe në disifektimin e tyre. Shije.al

 

Nga Redaksia 02.12.2017 19:02
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.