Ky është vrasësi i obezitetit, heq deri në 15 kg në 3 muaj!

Nga Redaksia 02.12.2017 19:00

Ka disa përbërës natyralë që mund t’ju ndihmojnë të humbisni peshë dhe të ‘vrisni’ me sukses obezitetin. Pa hequr dorë nga ushqimet tuaja të preferuara, vetëm duke shtuar këtë erëz në regjimin tuaj ditor. Kjo është dieta më e keqe, pra të heqësh ushqime nga vaktet.

Ndërsa kombinimi i ushqimeve me erëza do të rrisë metabolizmin tuaj dhe do t’ju ndihmojë të shkrini yndyrën shtesë. Eksperimenti i një disa studiuesve me dy grupe grash tregoi pikërisht këtë. Grupi i parë konsumoi pluhur qimnon të përzier me 140 ml. Kos dhe grupi i dytë hëngri vetëm kos gjatë mëngjesit.

Pas tre muajsh, rezultatet treguan se grupi që konsumoi kos me erëz humbi 14 kg, krahasuar me grupin tjetër të grave. Gratë e grupit të parë humbën 14.64 për qind të yndyrës në krahasim me ato të grupit të dytë që kanë humbur vetëm 4.91%.

Ai përmban phytosterols, komponimet kimike të të cilit mund të parandalojnë depozitimet e yndyrës në gjak dhe rritjen e kolesterolit në trup.

 

Nga Redaksia 02.12.2017 19:00
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.