Përfitimet e konsumimit të portokallit 0 shares Përfitimet e konsumimit të portokallit

Nga RedaksiaR 01.12.2017 12:22

Portokalli është një nga frutat më të konsumuara. Nëse nuk doni të konsumoni portokallin vetëm si frutë, ju mund të bëni lëngje frutash, sallata dhe shumë kombinime të tjera.

Por a i dini përfitimet e konsumimit të këtij fruti?

Më poshtë gjeni disa të mira që i ofroni organizmit tuaj nëse konsumoni një portokall në ditë, transmeton Klan Kosova.

Përmirëson sistemin imunitar

Për shkak të pranisë së vitaminës C dhe nxitjen e prodhimit të qelizave të bardha të gjakut në trup, portokalli e forcon sistemin imunitar.

Parandalon kancerin

Portokajt përmbajnë vitaminë C e cila vepron si një antioksidant dhe vitaminë D që parandalon zhvillimin e kancereve të caktuara (në lëkurë, gji, mushkëri dhe zorrë të trashë).

Për shkak të pranisë së lartë të kaliumit, konsumimi i portokajve pengon zhvillimin e shumë llojeve të kancerit.

Ul nivelin e kolesterolit

Një nga flavonoidet më të rëndësishme që gjenden në portokall është hesperidini që ndihmon në zvogëlimin e nivelit të kolesterolit.

Parandalon inflamacionin

Fruti i portokallit ka veti anti-inflamatore që ndihmon për muskujt dhe nyjet e ngurta.

E bën lëkurën e shkëlqyeshme

Antioksidantët që gjenden në portokaj mbrojnë lëkurën nga radikalet e lira që përshpejtojnë procesin e plakjes.

Parandalon kapsllëkun

Fibrat dietike që gjenden në portokaj parandalojnë kapsllëkun.

Ndihmon në zhvillimin e trurit

Portokajtë janë një burim i mirë i acidit folik që ndihmon në funksionimin e trurit. Nëse jeni shtatzënë, ju duhet të konsumoni portokaj çdo ditë sepse kështu përmirësoni shëndetin tuaj dhe të foshnjës.

 

Nga RedaksiaR 01.12.2017 12:22
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.