Si të parandaloni rrahjet e shpeshta të zemrës, për një minutë!

Nga Redaksia 22.11.2017 08:37

Shumë prej nesh janë ndodhur në situata ku ndonjëri nga pjesëtarët e familjes ka patur rrahje të shpeshta zemre.

Në këtë artikull do të ofrojmë dy metoda të thjeshta, por efektive, që mund të ndihmojnë në normalizimin e rrahjeve të zemrës.

Mënyra e parë:

Në një tas hidhni ujë të ftohtë. Lageni fytyrën me ujë dhe nëse keni akull, aq më mirë, shtojeni dhe atë.  
Mbani frymën dhe vendoseni fytyrën në enën me ujë të ftohtë për disa sekonda.

Gjithashtu mund ta masazhoni lëkurën me kube akulli, sidomos në pjesën e ballit.

Mënyra e dytë:

Kjo procedurë do të veprojë në nervin që rregullon tkurrjen e zemrës. Teknika kryhet si më poshtë:

Merrni frymë thellë dhe nxirreni pas disa sekondash. Shtrëngoni gjithashtu muskujt e barkut. Këtë veprim përsëriteni disa herë.

Mos i provoni kurrë këto metoda, nëse takikardia është e lidhur me dhimbje të forta në gjoks. Në situata të tilla, është mirë që menjëherë të telefononi ambulancën!

 

Nga Redaksia 22.11.2017 08:37
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.