Shpenzimet për shëndetësi: 10.000 franga për kokë banori

Nga Redaksia 15.11.2017 09:25

Studimi parasheh që shpenzimet për shëndetësi, për kokë banori, vitin e ardhshëm do të mbërrijnë në 10.000 franga për kokë banori

Shpenzimet për shëndetin, nër Zvicër do të kenë një ngritje edhe gjatë viteve në vijim. Kështu, sipas qendrës për kërkime konjunkturale KOF në kuadër të universitetit ETH të Cyrihut, parasheh një rritje vjetore prej 4 për qind, shkruan srf.ch. Dhe, shkaku kryesor për këtë rritje qëndron në faktin se popullata po bëhet gjithnjë më e moshuar, transmeton albinfo.ch.

Sipas studimit të KOF, kostoja është rritur para së gjithash në sferën ambulantore. Ndërsa, nga ana tjetër, kursimet e realizuara me uljen e çmimeve të medikamenteve do ta frenonin fare pak këtë rritje të përgjithshme çmimesh.

Studimi në fjalë parasheh që shpenzimet për shëndetësi, për kokë banori, vitin e ardhshëm do të mbërrijnë në 10.000 franga për kokë banori.

Një lëvizje kundër ngritjes së çmimeve për shërbimet shëndetësore e ka paralajmëruar një iniciativë popullore që po lancohet aktualisht në Gjenevë. Një grup i përbërë nga përfaqësues të partive të majta po kërkon që në të ardhmen, shpenzimet (premitë) për sigurimin shëndetësor të mos kalojnë 10 përqindëshin, transmeton albinfo.ch. Nga iniciativa do të përfitonin para së gjithash familjet e shtresës së mesme dhe pensionistët.

 
 

Nga Redaksia 15.11.2017 09:25
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.