Gjysma e serbëve të veriut në 5 vitet e ardhshme do të ikin nga Kosova

Nga Redaksia 15.11.2017 09:12

Organizata Joqeveritare NGO AKTIV, ka zhvilluar një anketim me qytetarët serbë të pjesës veriore të Kosovës, për tema të ndryshme që lidhen me jetën e tyre në këtë pjesë të vendit, dhe rezultatet dalin të jenë shumë interesante.

Rreth gjysma e serbëve të veriut në pesë vitet e ardhshme nuk e shohin vetën në Kosovë.

Ndërsa ajo që duhet theksuar, është se çdo i treti person i anketuar i moshës nga 18 deri në 29-vjeç dhe çdo i treti i anketuar me diplomë universitare ka thënë se është duke planifikuar që të largohet nga Kosova për të jetuar diku tjetër, shkruan gazetametro.net.

Të pyetur nëse dikush nga të afërmit e tyre kanë braktisur Kosovën në gjashtë muajt e fundit, 45 për qind janë përgjigjur me, po.

Derisa, mbi 90 për qind të anketuarve besojnë se zhvillimet në veri nuk janë duke shkuar në drejtim të mirë. Krahasuar me anketimin paraprak, rezultatet e këtij të fundit tregojnë për trend të disponimit negativ në shkallën prej 16 për qind.


Serbët e veriut gjithashtu nga ky anketim shihet se kanë diskonim tejet negativ ndaj Bashkimit Europian. Ata në masë BE’në e shohin si të anshme pro shqiptarëve dhe thonë se do ta kundërshtonin integrimin e Kosovës në Union.

Rreth 80 për qind e serbëve besojnë se BE po ja mban anën Kosovës në bisedimet e Brukselit.

Të pyetur nëse do të mbështesnin hyrjen e Kosovës në BE mbi 60 për qind thonë se nuk do ta bënin këtë, rreth 30 për qind e shohin si jo relevante, dhe vetëm rreth 10 për qind janë pro.

Kur është në pyetje mbështetja nga fuqitë e mëdha, ata e shohin Rusinë si partnerin e tyre nga i cili duhet orientuar.

Ndërsa, lidhur me eksperiencat e tyre nga takimet me shqiptarët vetëm 15 për qind thonë t’i kenë pasur si pozitive, shumica kanë opinion neutral, dhe nga 20 për qind thonë të kenë pasur eksperienca negative, respektivisht nuk kanë pasur kontakte asnjëherë.

Serbët e veriut vazhdojnë të jenë kundër hapjes së urës së Ibrit. Rreth 77 për qind e tyre thonë se hapja e kësaj ure do të ndikonte negativisht në situatën e sigurisë, 20 për qind thonë se ajo nuk do të kishte ndikim dhe vetëm 2.4 përqind mendojnë se kjo do të ndikonte pozitivisht. 

 

Nga Redaksia 15.11.2017 09:12
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.