Në Bujanoc dhe Preshevë vijojnë shkollimin fillorë 62 nxënës-refugjatë

Nga Redaksia 14.11.2017 08:52

Në pesë shkolla fillore në Preshevë, Bujanoc, Vrajë dhe Bosilegradë vijojnë mësimet 90 fëmijë refugjatë ndërsa në shkollë të mesme në Vrajë vazhdojnë shkollimin 7 refugjatë, thuhet në njoftimin e Ministrisë.

Mentori në Ministrinë e Arsimit për shkollimin e refugjatëve, Sashko Nikoliq ka thënë se këta nxënës socializohen dhe pranohen në shoqëri.

“Kemi raste të mira në Bujanoc ku nxënësit refugjatë marrinë pjesë edhe jashtë angazhimeve shkollore. Shumica e refugjatëve janë nga Siria, Iraku, Irani dhe një pjesë e vogël nga Pakistani”, deklaroi Nikoliq, transmeton Titulli.com.

Sipas tij në shkollën fillore “Vuk Karagjiq” në Preshevë vijojnë mësimet 46 nxënës nga qendra e pranimit të refugjatëve ndërsa në shkollën fillore “Branko Radiçeviq” në Bujanoc mësojnë 16 nxënës-refugjatë të cilët i nënshtrohen kontrolleve sistematike./Titulli.com/

Nga Redaksia 14.11.2017 08:52
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Regjistrohu

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *
Pseudonimi publikohet së bashku me komentin e postuar.

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.