Çelësi i suksesit sipas njeriut më të pasur në botë nuk ka lidhje as me paranë e as me pushtetin

Nga Redaksia 14.11.2017 08:16

Nëse bëhet fjalë për paranë, pushtetin apo famën, suksesi do të thotë gjëra të ndryshme për njerëz të ndryshëm.

Për Bill Gatesin, ai është i përcaktuar nga dy faktorë: të bësh ndryshimin dhe të kujdesesh për njerëzit që ke më afër.
“Warren Buffett ka thënë gjithmonë se matësi [i suksesit] është nëse njerëzit e afërt me ju janë të lumtur dhe ju duan,” shpjegoi Gates gjatë një bashkëbisedimi në Reddit, kur u pyet për idenë e tij të suksesit .

“Është gjithashtu mirë të ndiheni sikur keni bërë ndryshim – duke shpikur diçka ose duke rritur fëmijë, ose duke ndihmuar njerëzit në nevojë”, vazhdoi ai.

Megjithëse rrethi i tij i ngushtë është më i vështirë për t’u depërtuar, është e lehtë të shohësh se Gates e ka arritur pjesën e dytë të përgjigjes së tij.

Kur ishte vetëm 20 vjeç, Bill Gates bashkë-themeloi Microsoft me shokun e tij të fëmijërisë Paul Allen. Muaj para ditëlindjes së tij të 31-të, kompania u regjistrua në bursë, duke e bërë Gates një miliarder.

Tani, njeriu më i pasur në botë me 85.2 miliardë dollarë në emrin e tij, Gates shpenzon ditët e tij duke drejtuar Fondacionin Bill & Melinda Gates, një nga organizatat bamirëse më të fuqishme në botë. Fondacioni – i cili kontrollon një fond prej më shumë se 40 miliardë dollarësh – synon të nxjerrë miliona njerëz nga varfëria, me një fokus të madh në eliminimin e HIV, malaries dhe sëmundjeve të tjera infektive.

Nga Redaksia 14.11.2017 08:16
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Regjistrohu

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *
Pseudonimi publikohet së bashku me komentin e postuar.

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.