Aliti: Në sektorin publik të komunës 40 punëtorë tepricë, presim mirëkuptim

Nga Redaksia 13.11.2017 13:17

Numri i të punësuarve në administratën komunale dhe ndërmarrjet publike në Bujanoc duhet zvogëluar nga 507 në 467 punëtorë, kështu vlerësojnë përfaqësuesit zyrtarë.

Fadil Aliti, kryeshef i administratës komunale në Bujanoc tha për “okradio” se qeverisja lokale është e vetëdijshme për këtë problematikë por shpejt do të gjendet një zgjidhje.

Ai u shpreh se 27 prej të punësuarve kanë edhe 2 vite për pension dhe se ata do të përfitojnë programin e Shërbimit Kombëtar për Punësim.

Aliti tha se pritet që 13 nga të punësuarit të lajmërohen vullnetarisht për programin social që i ofrohet të punësuarve.

“Me ligj është paraparë pagesa për çdi vit punë nga 200 euro ndërsa ne si administratë komunale ofrojmë 250 euro dhe kështu presim përgjigje të kënaqshme kryesisht prej atyre që janë afër pensionit”, theksoi Aliti.

Sipas disa deklaratave jozyrtare deri në vitin 2020 numri i të punësuarve në sektorin publik të komunës së Bujanocit duhet te zvogëlohet në 405 dhe atëherë do të jetë më vështirë, vlerësoi Aliti./Titulli.com/

Nga Redaksia 13.11.2017 13:17
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Regjistrohu

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *
Pseudonimi publikohet së bashku me komentin e postuar.

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.