Serbia e dëshiron BE-në, por nuk heq dorë nga Rusia

Nga Redaksia 13.11.2017 12:07

Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiq ka treguar se çfarë konsideron ‘hipokrizi të politikës botërore’.

“Fuqitë botërore kanë luajtur një rol kur mendonin se është e mundur t’i caktojnë kufijtë në Ballkan pasi ky rajon nuk është pjesë e BE-së. Kjo është një hipokrizi e politikës botërore”, ka thënë Daçiq për të përditshmen ruse ‘Izvestia’.

Ai ka shtuar se Beogradi do të mbetet ndjekës i parimeve dhe demokracisë evropiane por nuk do të sakrifikojë pavarësinë, transmeton lajmi.net.

“Ne do të vazhdojmë të luftojmë për të ardhmen tonë, ne do të bashkëpunojmë me fqinjët tanë dhe do të përpiqemi të zgjidhim problemin”.

I pyetur nëse Serbia do të vendosë sanksione ndaj Rusisë me kërkesën e Perëndimit, ai ka thënë se marrëdhëniet miqësore me këtë shtet do të vazhdojnë.

“Me Rusinë duam të mbajmë bashkëpunim gjithëpërfshirës dhe marrëdhënie miqësore në fushën politike, ekonomike, shkencë, kulturë, arsim si dhe mbrojtjen, sigurinë dhe industrinë ushtarake. Ne do të vazhdojmë ta bëjmë këtë edhe në të ardhmen. Prandaj, Serbia do të mbetet e qëndrueshme në politikën e saj dhe nuk do t’i bashkohet anti-sanksioneve evropiane. Për më tepër, ne shpresojmë dhe duam të shpejtojmë sanksionet në Rusi sa më shpejt të jetë e mundur”, është shprehur ministri serb.

Sipas tij, Serbia e dëshiron BE-në, por kurrë nuk do të veprojë kundër interesave kombëtare dhe nuk do të fus sanksione ndaj miqve./Lajmi.net/

Nga Redaksia 13.11.2017 12:07
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.